Czym różni się nauka "zła" od "dobrej"? Co robią Polacy na Spitsbergenie? Czy grozi nam tsunami? Dlaczego nie chcemy korzystać z energii wodnej? Co powodujemy, zanieczyszczając środowisko morskie? I co właściwie słychać pod wodą? - na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą w piątek, 29 maja podczas Sopockiego Dnia Nauki, uczeni zgromadzeni w siedzibie Instytutu Oceanologii PAN (IO PAN). 

Organizatorami popularno-naukowego pikniku, na którym nie zabraknie interesujących wystaw, prezentacji i konkursów dla wszystkich ciekawych świata, są pomorskie placówki Polskiej Akademii Nauk. Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

Zdaniem dyrektora IO PAN (www.iopan.gda.pl) prof. dr. hab. Stanisława Massela "zabawa" w popularyzację nauki to w istocie bardzo poważna część pracy naukowej. Intensywne badania placówka uzupełnia o działalność popularyzatorską, prowadzoną z wyróżniającym rozmachem. Instytut jest laureatem tytułu "Popularyzator Nauki 2008" zdobytego w konkursie PAP organizowanym we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

W ramach VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Sopocie już po raz drugi odbędzie się Piknik Naukowy Polskiej Akademii Nauk. Cykl imprez popularyzujących wiedzę otworzy prezes PAN prof. Michał Kleiber i marszałek województwa Jan Kozłowski.

"Organizatorzy mają nadzieję, że każdy, kto odwiedzi teren pikniku, znajdzie dla siebie ciekawe wykłady i zajęcia, a młodzieży łatwiej będzie podjąć decyzje o kierunku studiów" - mówi dr Jacek Wyrwiński, główny inżynier IO PAN.

Od rana aż do późnego piątkowego wieczora zaplanowano serię otwartych wykładów. O dobrej i złej nauce opowie prof. Andrzej Wiszniewski (Politechnika Wrocławska). Fale Tsunami jako ekstremalne zjawisko przyrodnicze zaprezentuje prof. Stanisław Massel (IO PAN). Tajniki pracy na Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie zdradzi dr hab. Andrzej Głowacki (Instytut Geofizyki PAN Warszawa). Nad zniszczeniami brzegu morskiego w Polsce zastanowi się mgr inż. Piotr Szmytkiewicz (Instytut Budownictwa Wodnego PAN). Rolę ptaków w parkach i ogrodach przedstawi mgr Jakub Typiak (Stacja Ornitologiczna Muzeum Instytutu Zoologii PAN). Na zakończenie dr inż. Janusz Steller (Instytut Maszyn Przepływowych PAN) rozważy problem energetyki wodnej w Polsce.

Placówki Polskiej Akademii Nauk przygotowały wiele stoisk demonstracyjnych. Zakład Fizyki Morza IO PAN pokaże, co zastępuje naukowcom pod wodą oczy i uszy (stoisko Akustyka morza). Bioróżnorodność mikrobiologiczną plaży sopockiej będzie można poznać dzięki Zakładowi Genetyki i Fizjologii Pracowni Biologii Molekularnej IO PAN. Pracownicy tego zakładu pokażą również nieinwazyjne metody oceny wieku ryb i wytłumaczą, jak zanieczyszczenia wody wpływają na kształtowanie składu populacji zdolności rozrodczych ryb.

Z kolei Zakład Chemii i Biochemii IO PAN przedstawi wpływ zanieczyszczeń na organizmy bałtyckie w związku ze zmianami klimatu. Przed sprawcą groźnych katastrof - drganiami ziemi - będzie przestrzegał Instytut Budownictwa Wodnego PAN, który pokaże również jak woda rzeźbi krajobraz oraz w jakim celu i w jaki sposób mierzy się fale, prądy oraz ruch piasku.

O roli ptaków w parkach i ogrodach opowiedzą uczestnikom pikniku ornitolodzy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum Instytutu Zoologii PAN.

Miłośnicy nauk ścisłych także znajdą coś dla siebie: systemy przetwarzania i wizualizacji danych - grid obliczeniowy TAGO oraz mikroturbiny prezentowane przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.

Podczas pikniku czynne będą wystawy: "Dwa bieguny - dwa światy" (IO PAN, Instytut Geofizyki PAN), "Historia i dzień dzisiejszy zespołu parkowo-pałacowego w Stawowie" (Biblioteka Główna PAN), "Udział Polaków w odkryciach Arktyki i Antarktydy" (Muzeum Narodowe w Szczecinie), "Co kwitnie w morzu?" (Zakład Chemii i Biochemii Morza IO PAN) oraz "Klimat i brzeg morza" (Akademicka Telewizja Edukacyjna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska).

Podobnie jak w ubiegłym roku kontynuowane będą zawody w identyfikacji gatunków BIOBLITZ ,prowadzone przez Zakład Ekologii IO PAN. Konkurs, w którym naprzeciwko siebie stanęli specjaliści organizmów morskich i eksperci od fauny lądowej, do dziś wspominają z uśmiechem jego uczestnicy i kibice.

"Zorganizowaliśmy jak największą grupę naukowców, którzy zajmują się identyfikacją taksonomiczną, czyli specjalistów, którzy znają się na różnych grupach organizmów roślinnych i zwierzęcych. Przez cały dzień każda grupa zbierała swoje organizmy, a następnie tego samego dnia identyfikowaliśmy je do jak najniższego poziomu taksonomicznego - zależało nam na gatunkach. Próbowaliśmy prześcigać się, kto jest lepszy w oznaczaniu. Niestety +lądowcy+ wygrali - dzięki owadom znalezionym w strefie brzegowej oraz dużej liczbie roślin lądowych" - wspomina dr Lech Kotwicki.

Dodaje, że badacze angażują do rywalizacji młodzież, która pomaga zebrać materiał do analiz. "Jest akcja, ruch i zabawa, której celem jest pokazanie publiczności, że do oznaczenia niewielkiego obszaru potrzeba kilkudziesięciu specjalistów. Ta lekcja ma uświadomić, że nie jest możliwe, by jedna osoba potrafiła nazwać wszystko, co żyje w tak niewielkim rejonie" - podsumowuje dr Kotwicki.

W kinie Pikniku będzie można obejrzeć filmy - "Dzika Polska" z udziałem naukowców IO PAN. Ostatnim punktem imprezy będzie Sopocki Wieczór Nauki zorganizowany przez Sopockie Towarzystwo Naukowe.

II Sopocki Dzień Nauki odbędzie się 29 maja (piątek) w godzinach 10.00-22.00 w siedzibie Instytutu Oceanologii PAN, Powstańców Warszawy 55.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->