Site logo

Studia techniczne w Trójmieście

Kierunki techniczne Trójmiasto - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki techniczne w Trójmieście?

Wszystkie studia na kierunkach z technologii i inżynierii w Trójmieście i na Pomorzu

Zobacz kierunki techniczne w Trójmieście

Szukasz studiów technicznych na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu? Sprawdź wszystkie kierunki inżynierskie i magisterskie techniczne, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na studia techniczne?

Politechniki, uczelnie i wydziały prowadzące kierunki techniczne w Trójmieście i na Pomorzu

Czy warto studiować kierunki techniczne?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków technicznych i inżynierii w Trójmieście i na Pomorzu. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Inżynier robotyk przy pracy
Zawody
Olek Anikowski

Zawód: inżynier robotyk

Co to jest zawód inżynier robotyk – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży inżynier robotyk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »
Studia techniczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków technicznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia techniczne w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków technicznych na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia techniczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z techniką, technologią, kompetencjami inżynierskimi? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków technicznych ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z techniką, inżynierią – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są kierunki techniczne jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki techniczne dostępne są głównie na studiach inżynierskich (3,roku) oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata), ale niektóre prowadzone są także w ramach studiów licencjackich (3 lata). Można także uczyć się kompetencji przydatnych inżynierowi na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje techniczne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki techniczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Bardzo często bywają nazywane studiami inżynierskimi – i to prawda, chociaż to nie cała prawda. Studia inżynierskie to zarówno studia na kierunkach technicznych (ale także na studiach II stopnia, po których dostajesz tytuł magistra inżyniera), ale także na części kierunków przyrodniczych, ścisłych, informatycznych, medycznych albo związanych z bezpieczeństwem – gdzie także studia kończą się przyznaniem tytułu inżyniera. Kandydat na kierunek filologiczny powinien przede wszystkim mieć uzdolnienia ścisłe (w tym matematyczne) i być zainteresowanym obszarem techniki, którego chce się uczyć. Im więcej wiesz o wynalazkach, innowacjach technologicznych, mechanizmach działań urządzeń i maszyn, tym nauka jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Popularny “talent do majsterkowania” nie jest niezbędny, jeśli dokładność, precyzja, wnikliwość i zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu w tej właśnie dziedzinie są silne. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj technologii i techniki, którego dotyczą.

Studia BHP (kierunki inżynierii bezpieczeństwa i higieny pracy): Kierunki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, takie jak BHP czy zarządzanie BHP to studia kształcące ekspertów odpowiedzialnych za przestrzeganie przez pracodawców i pracowników przepisów dotyczących unikania zagrożeń związanych ze zdrowiem i życiem podczas wykonywania obowiązków służbowych. Studia BHP to połączenie kompetencji technicznych z wiedzą prawniczą oraz znajomością specyfiki funkcjonowania biznesu i instytucji publicznych.

Studia architektoniczne (kierunki inżynierii projektowej): Studia dotyczące architektury związane są zarówno z projektowaniem budynków i budowli, jak i wyglądu poszczególnych pomieszczeń oraz otoczeni, a także przestrzeni publicznej. To kierunki takie jak architektura, urbanistyka, architektura krajobrazu, architektura wnętrz, gospodarka przestrzenna. Studia architektoniczne to połączenie kompetencji technicznych z artystycznymi, a w przypadku projektowania krajobrazu – także z przyrodniczymi.

Studia biotechnologiczne (kierunki inżynierii biologicznej): Studia dotyczące biotechnologii dotyczą tworzenia lub modyfikowania roślin, zwierząt, produktów i procesów z wykorzystaniem organizmów żywych, ich składników (komórek, genów, enzymów, białek, różnych substancji chemicznych pochodzenia biologicznego) oraz układów biologicznych. Jedną z powszechniejszych praktyk jest tutaj wpływanie metodami chemicznymi i mikromanipulacjami w celu stworzenia GMO (organizmów genetycznie modyfikowanych). Technologie biologiczne wykorzystywane są m.in. w medycynie, farmacji, rolnictwie, hodowli, ochronie środowiska, przemyśle spożywczym, produkcji broni biologicznej. Z tego punktu widzenia w skład studiów biotechnologicznych wchodzi nie tylko kierunek biotechnologia, ale takie kierunki jak biotechnologia medyczna, biotechnologia zwierząt, biotechnologia roślin, biotechnologia żywności. Do studiów biotechnologicznych wchodzi także kierunek bioinżynieria (inżynieria bioprocesowa), zajmujący się technologiami i procesami biotechnicznymi, biochemicznymi, mikrobiologicznymi.

Studia budowlane (kierunki budowlanej inżynierii lądowej i wodnej): Studia dotyczące budownictwa dotyczą konstruowania nowych budynków i nowych obiektów budowlanych oraz przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Kierunki budowlane to m.in. budownictwo, inżynieria lądowa, inżynieria wodna (a także rewitalizacja dróg wodnych), inżynieria środowiska (m.in. instalacje komunalne, gazowe, wodne, kanalizacyjne, ciepłownicze, klimatyzacyjne), chemia budowlana, drogownictwo, budowa dróg i mostów. Tematyka kierunków budowlanych związana jest z konstruowaniem i powstawaniem takich obiektów, jak budownictwo mieszkaniowe (domy jednorodzinne i wielorodzinne), budownictwo przemysłowe i związane z sektorem TSL (fabryki i zakłady przemysłowe, warsztaty, elektrownie, silosy, centra logistyczne, budynki magazynowe, rolnicze), biurowce, centra handlowe i budynki handlowo-usługowe, obiekty użyteczności publicznej (szkoły, uczelnie, szpitale, przychodnie, muzea, sale koncertowe, hale sportowe, inne obiekty nauki, kultury, sportu), infrastruktura drogowa, wodna, transportowa (drogi, autostrady, mosty, estakady, wiadukty, tunele, porty, śluzy, jazy, zapory, lotniska), sieć techniczna i uzbrojenia terenu, infrastruktura komunalna (oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody), kościoły i inne obiekty kultu religijnego.

Studia elektroniczne, studia elektryczne (kierunki inżynierii elektronicznej, inżynierii elektrycznej): Studia dotyczące elektroniki dotyczą projektowania, konstruowania, produkcji, serwisu, konserwacji, udoskonalenia i obsługi urządzeń i systemów związanych z wykorzystaniem impulsów elektrycznych i pół elektromagnetycznych do działania i sterowania. Kierunki elektroniczne to poza samą elektroniką także m.in. automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, mechatronika, telekomunikacja oraz studia teleinformatyczne (ICT) i technologie cyfrowe, w tym Internet rzeczy (IOT, Internet of Things). W ramach studiów elektronicznych zdobywać będziesz kompetencje z takich obszarów, jak elektronika domowa (w tym oparty o układy cyfrowe sprzęt RTV i multimedia rozrywkowe – jak konsole do gier, AGD, smartfony, komputery osobiste, urządzenia smart house), elektronika przemysłowa (w tym energoelektronika, elektroniczne układy technologiczne, systemy sterowania), radioelektronika (elektronika morska, radiokomunikacja i technika radarowa), mikroelektronika, fotonika i nanotechnologie, mikrosystemy i systemy elektroniczne, witrotechnologia – komputerowe wspomaganie procesów inżynierskich, technologie i systemy bezpieczeństwa.

Studia mechaniczne (kierunki inżynierii mechanicznej): Studia dotyczące mechaniki albo inaczej inżynierii elektrycznej dotyczą projektowania, konstruowania, produkcji, serwisu, konserwacji, udoskonalenia i obsługi maszyn – przede wszystkim maszyn roboczych, urządzeń, systemów mechanicznych i pojazdów przy wykorzystaniu silników przetworników, i turbin. Kierunki mechaniczne to przede wszystkim mechanika i budowa maszyn, ale także elektrotechnika, mechatronika, technologie motoryzacyjne, elektromobilność, agroinżynieria, TRiL (technika rolnicza i leśna), inżynieria pojazdów, mechanika pojazdów i maszyn roboczych, inżynieria mechaniczna, inżynieria mechatroniczna, mechatronika przemysłowa, mechanika i budowa maszyn energetycznych, inżyniera pojazdów bojowych i specjalnych, pojazdy samochodowe.

Studia energetyczne (kierunki inżynierii energetycznej): Studia dotyczące energetyki dotyczą projektowania, konstruowania, produkcji, serwisu, konserwacji, udoskonalenia i obsługi urządzeń i systemów związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem dostarczaniem energii elektrycznej oraz cieplnej do celów osób prywatnych i gospodarstw domowych, przemysłowych, biznesowych, komunalnych i na potrzeby instytucji publicznych. To zarówno studia oparte o energetykę tradycyjną (opartą o nieodnawialne źródła energii: energetykę węglową, energetykę jądrową, energetykę gazową), jak i energetykę OZE (opartą o odnawialne źródła energii, fotowoltaiczną energetykę solarną słoneczną, energetykę wiatrową, energetykę wiatrową, energetykę hydrotermalną: zapory wodne, wykorzystanie pływów morskich i oceanicznych). Kierunki energetyczne zarówno dotyczą funkcjonowania systemów produkujących energię (jak kolektory słoneczne, panele i farmy fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz elektrowni, ciepłowni i elektrociepłowni, jak i elektroenergetyki (energetycznych sieci przesyłowych). Studia energetyczne to poza samą energetyką także takie kierunki studiów, jak odnawialne źródła energii, energetyka odnawialna, energetyka i chemia jądrowa, energetyka cieplna, chłodnictwo, klimatyzacja, fotowoltaika, energia wodna, energetyka wiatrowa, energetyka słoneczna, alternatywne źródła energii, ekoenergetyka, technologie energii odnawialnej,
inżynieria odnawialnych źródeł energii, zielone technologie.

Studia materiałoznawcze (inżynieria materiałów do produkcji): Studia na inżynierii materiałowej dotyczą projektowania, konstruowania, produkcji, serwisu, konserwacji, udoskonalenia metali, tworzyw sztucznych, kompozytów, materiałów inteligentnych do produkcji urządzeń, maszyn, pojazdów, konstrukcji budowlanych, systemów elektronicznych, telekomunikacji, inżynierii medycznej, leków o konkretnych właściwościach, np. przewodnictwie elektrycznym, wytwarzania i ekranowania pola elektromagnetyczne, twardości, elastyczności, wytrzymałości na naprężenia, wysokie i niskie temperatury, szybkiego przesyłu informacji. To zarówno studia na kierunku inżynieria materiałowa, ale także na takich kierunkach jak nanotechnologie i nanomateriały, inżynieria materiałów kompozytowych, inżynieria nanostruktur, zaawansowane materiały i nanotechnologia, mechaniczna inżynieria tworzyw, metalurgia, ceramika, technologia drewna, włókiennictwo, materiały współczesnych technologii, papiernictwo i poligrafia, technologie procesów materiałowych.

Studia górnicze (kierunki górnictwa i inżynierii górniczej): Studia związane z górnictwem dotyczą kopalin, wykrywania i wydobycia dla celów gospodarczych, przemysłowych, biznesowych minerałów i skał oraz innych substancji stałych, gazowych i ciekłych. To studia związane z budową i eksploatacją kopalni odkrywkowych, głębinowych i otworowych oraz wykorzystaniem projektowaniem, konstruowaniem, produkcją, serwisem, konserwacji, udoskonalenia i obsługi urządzeń i systemów związanych z działalnością górniczą. Dają kompetencje dotyczące jakości, opłacalności wydobycia i technologii górniczych takich materiałów, jak boksyty, rudy żelaza, cyny, cynku, magnezu, manganu, miedzi, niklu, ołowiu, srebra, tytan, uranu, diamenty, platynę, sól, węgiel, złoto, ropę naftową, gaz ziemny, glina, piasek, żwir, granit, bazalt i wapień.

Studia transportowe (kierunki inżynierii transportu): Studia związane z transportem należą do grupy kierunków interdyscyplinarnych, łączących ze sobą wiedzę z wielu dziedzin nauki. Część z nich może być sprofilowana w dwóch obszarach lub łączyć oba z nich: logistycznym (drogi transportowe, przewożenie osób i towarów, planowanie transportu, nawigacja i prowadzenie środków transportu), technicznym (mobilność i projektowanie, konstruowanie, produkowanie i serwis środków transportu czyli pojazdów kołowych – samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, pojazdów szynowych – pociągów i tramwajów, statków i innych obiektów pływających, samolotów i innych obiektów latających). To nie tylko studia na kierunku transport, ale także takie kierunki jak lotnictwo i kosmonautyka (inżynieria lotnicza i kosmiczna), oceanotechnika (inżynieria okrętowa i stoczniowa), inżynieria samochodowa, inżynieria kolejowa.

Studia z fizyki technicznej (kierunki fizyki inżynierskiej): Studia z fizyki technicznej dotyczą zastosowania wiedzy o zjawiskach fizycznych do wykorzystania w technologii i przemyśle oraz sektorze nowych technologii. Studia te związane są z inżynierią materiałową (uzyskiwaniem materiałów o konkretnych właściwościach medycznych), z inżynierią i fizyką medyczną (urządzeniami do diagnostyki, terapii chorób i rehabilitacji opartymi o zjawiska fizyczne – np. RTG, USG), a także informatyką oraz elektroniką (np. korzystanie z nowoczesnej aparatury pomiarowej i technicznych systemów diagnostycznych oraz gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji). Studia związane z fizyką techniczną to także akustyka, optyka, optometria.

Studia technologii biomedycznych (kierunki inżynierii medycznej): Kierunek inżynieria medyczna (biomedyczna) to studia dające kompetencje z zastosowania różnego rodzaju technologii w celach leczniczych i prozdrowotnych, wykorzystujące wiedzę i umiejętności z obszaru medycyny, biologii człowieka lub zwierzęcia, nauk technicznych, takich jak mechanika, elektronika, inżynieria materiałowa i informatyka. Dają kompetencje potrzebne w konstruowaniu, produkcji, obsłudze i serwisie produkcji i obsługi sprzętu medycznego, urządzeń diagnostycznych, oprzyrządowania obrazującego, wyposażenia laboratoryjnego, leków i wyrobów terapeutycznych. Głównie dziedziny studiów z inżynierii medycznej to bioinformatyka, fizyka medyczna, elektronika medyczna, cybernetyka medyczna, informatyka medyczna, diagnostyka obrazowa, telemedycyna, przetwarzanie sygnałów biologicznych, biomechanika, bioakustyka, biomateriały, analiza systemowa, modelowanie trójwymiarowe i optyka biomedyczna, inżynieria rehabilitacyjna, techniki dentystyczne, inżynieria systemów biotechnicznych.

Studia gedoezyjno-kartograficzne (kierunki geodezji i kartografii): Studia związane z geodezją i kartografią dotyczą pomiarów terenowych dotyczących ukształtowania powierzchni gruntów oraz wykonywania map i planów do wykorzystania w różnych obszarach aktywności człowieka, takich jak inwestycje budowlane i drogowe, transakcje w branży nieruchomości, turystyka, górnictwo i przemysł wydobywczy. To nie tylko kierunek geodezja i kartografia, ale także geoinformatyka, astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Studia z inżynierii chemicznej (kierunki technologii chemicznej): Technologia chemiczna to ogół metod służących do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową za pomocą procesów chemicznych. Obejmuje ona wyodrębnianie z surowców pożądanych składników i dalsze ich przetwarzanie. Technologia chemiczna organiczna zajmuje się wytwarzaniem produktów związanych z codziennością: tworzyw sztucznych, kosmetyków, barwników, detergentów, przetwarza surowce kopalne oraz surowce naturalne (odnawialne). To nie tylko kierunek technologia chemiczna, ale i jak biochemia, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, chemia budowlana, kosmetyczna, medyczna, rolnicza sądowa czy jądrowa.

Studia z zarządzanie produkcją (kierunki zarządzania inżynierskiego): Kierunki z zarządzania i inżynierii produkcji to studia techniczne związane jednocześnie z wiedzą menadżerską dotyczącą zarządzania fabrykami, zakładami wytwórczymi, procesami, organizacjami, zespołami ludzkimi.

Edukacja techniczna: Edukacja techniczna to studia nauczycielskie związane z nauczaniem przedmiotów technicznych w szkołach podstawowych, liceach, technikach, szkołach branżowych.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Techniczne studia podyplomowe w Trójmieście i na Pomorzu

Gdzie w Trójmieście i na Pomorzu zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach związanych z kierunkami technicznymi - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach technicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy w przemyśle i biznesie po skończeniu kierunków technicznych na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu?

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Zawód: inżynier materiałowy

Zastanawiałeś się, w jaki sposób powstają nowoczesne materiały, które na co dzień ułatwiają życie? Nie powstały znikąd – to wynik osiągnięć techniki, wykorzystanie najnowszych technologii oraz ciężka praca inżynierów. Inżynieria materiałowa to ważna dziedzina techniki zajmująca się technologiami wytwarzania i obróbki materiałów, badaniem ich struktury i właściwości w czasie obróbki i po jej zakończeniu. Dzięki osiągnięciom inżynierii materiałowej możliwe jest

Czytaj więcej »

Zawód: Administrator sieci

Administrator sieci, powszechnie określany mianem szanownego admina, to osoba, której zadaniem jest zapewnienie sprawnego i bezawaryjnego działania systemów informatycznych. Stanowisko administratora śmiało można zatem zaliczyć zatem do grona zarówno prestiżowych, jak i niezwykle odpowiedzialnych. Uważasz, że się nadajesz? Co to jest zawód administrator sieci – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży informatycznej? Jakie trzeba mieć predyspozycje

Czytaj więcej »

Praca po studiach technicznych

Kiedy myślisz o pracy po studiach technicznych, bardzo często widzisz człowieka w kasku budowlanym, pochylonego nad płachtami planów wykonanych w rysunku technicznym. Nic dziwnego, inżynier budownictwa to jeden z najpopularniejszych zawodów technicznych. Jednak nie ma jednego “zawodu inżynier” i w karierze po politechnice (albo innej uczelni prowadzącej studia techniczne) dużo zależy od konkretnego kierunku studiów. Jednak wiele zawodów inżynierskich wymaga także zdobycia uprawnień państwowych, gdzie studia techniczne są warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, bo najczęściej trzeba jeszcze zdać egzamin państwowy, prowadzony niekiedy przez izby zawodowe w danej branży albo rodzaju zawodów.

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.

Studia przyrodnicze, ścisłe, informatyczne

Jeśli lubisz technikę, mogą zainteresować Cię także studia przyrodnicze, ścisłe, informatyczne. Sprawdź, jak możesz zostać inżynierem poza kierunkami technicznymi.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję