Praca technologa żywności jest niezwykle ciekawym i kreatywnym zajęciem. Absolwenci Technologii żywności i żywienia człowieka bardzo często odpowiedzialni są za ustalanie receptur wysoko przetwarzanych produktów żywnościowych, takich jak jogurty, ciastka, chipsy, czy napoje. Ich zadaniem jest nie tylko opracowywanie optymalnego składu, ale także projektowanie linii przetwórczych, które zapewnią odpowiednią jakość produktów, przy zachowaniu ustalonej ceny gotowego wyrobu. To tylko jedna z możliwości pracy, jaką stwarza ukończenie technologii żywności.


Jak uzyskać indeks Technologii żywności i żywienia człowieka?

Rekrutacja na ten kierunek, tak jak i w wypadku innych dziedzin, to zwykle konkurs świadectw, w ramach którego premiowane są w sposób szczególny oceny z rozszerzonego poziomu egzaminu maturalnego z biologii, matematyki, chemii lub fizyki. Oczywiście, każda uczelnia ma autonomię i szczegółowe informacje najlepiej odnaleźć na stronach WWW wydziału, do którego zamierzasz złożyć dokumenty rekrutacyjne.

Czy studia w zakresie Technologii żywności i żywienia człowieka są trudne?

Tak, trudne. Do opanowania jest nie tylko teoria, ale także praktyka przetwórstwa i wytwarzania różnych typów żywności. Trzeba, już na początku studiów, świetnie znać matematykę, biologię, chemię oraz inne dziedziny nauk ścisłych. Panuje powszechna opinia, że pierwszy rok jest najtrudniejszy.

Jak przebiega nauka na Technologii żywności i żywieniu człowieka?

Praktyki zawodowe, zajęcia w laboratoriach i przy komputerach to zasadnicza część studiów, której zadaniem jest wdrożyć przyszłych absolwentów w realia pracy zawodowej. Oprócz tego, studenci, spędzając czas na uczelni, uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach.

Przedmioty w programie na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka

Cała lista przedmiotów, które znajdują się w planach studiów na tym kierunku z pewnością nie zmieściłaby się do tak krótkiego artykułu. Poniżej możesz zapoznać się z przykładowymi przedmiotami, które oczywiście mogą mieć inną nazwę i zakres, w zależności od uczelni:
  • żywienie człowieka;
  • toksykologia;
  • biotechnologia żywności;
  • bezpieczeństwo i jakość produktów żywnościowych;
  • podstawy automatyki i mechaniki;
  • analiza i ocena żywności oraz wiele innych, w zależności od obranej specjalizacji.

Czy łatwo zdobyć dobrą i ciekawą pracę po ukończeniu Technologii żywności i żywienia człowieka?

Jeżeli dobrze wykorzystasz praktyki zawodowe i zbudujesz odpowiednią sieć kontaktów, możesz liczyć na to, że zostaniesz zaproszony do współpracy przez firmy, w których dałeś się poznać jako uczciwy, fachowy i rzetelny technolog. Osoby, które nie mogą się pochwalić dobrymi wynikami praktyk, mają zwykle pewne trudności ze znalezieniem pracy, która zagwarantuje dobre wynagrodzenie.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->