Dynamicznie rozwijające się kontakty polskich przedsiębiorstw z partnerami z krajów słowiańskich wywołały potrzebę kształcenia specjalistów w językach słowiańskich, w tym między innymi w języku czeskim. Ponadto studia na Filologii czeskiej umożliwiają poznanie fascynującej kultury czeskiej. To świetna propozycja dla osób, które chciały zrozumieć wzajemne przenikanie się języka polskiego oraz języka czeskiego na przestrzeni wieków. To też świetny sposób na zapoznanie się polskiej i czeskiej historii oraz wzajemnych stosunków obu krajów. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

W trakcie studiów:
 
Przedmioty realizowane w trakcie studiów można podzielić na trzy grupy: ogólnofilologiczne (np. wstęp do literaturoznawstwa, wstęp do językoznawstwa, literatura powszechna, historia filozofii czy język łaciński), przedmioty związane z filologią słowiańską (np. wstęp do filologii słowiańskiej, historia literatur słowiańskich czy język staro-cerkiewno-słowiański) oraz przedmioty bezpośrednio związane z danym z językiem czeskim (gramatyka -historyczna i opisowa, literatura czeska, kultura czeska, historia Czech). Oprócz tego realizowane są zajęcia z praktycznej nauki języka, która obejmuje cztery aspekty: mówienie, wymowa, praca z tekstem i pisanie. Poza tym każdy filolog czeski uczy się również innych języków, w zależności od programu danej uczelni.

Po studiach:

Absolwenci mogą podjąć pracę we wszystkich instytucjach prowadzących współpracę z partnerami czeskimi. Może to być praca w administracji państwowej, przedsiębiorstwach, instytucjach kulturalnych, organizacjach turystycznych, ale także w jednostkach służb granicznych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->